Životopis

tlukot srdce
„Svůj život se snažím prožít naplno s hudbou a mojí rodinou“

Strukturovaný životopis

tlukot srdce
1985
1985

Hudební akademie v Sofii

Po absolvování plzeňské konzervatoře v oboru hry na housle byl přijat v roce 1985 do pěveckého oddělení Hudební akademie v Sofii, které ukončil v roce 1990. Během studií hostoval na scéně Státní opery v Sofii (Don Giovanni, Eugen Oněgin, princ Tarquinius v Brittenově Zneuctění Lukrécie) a účinkoval zde na mezinárodních hudebních festivalech

1994
1994

Hostováni v Plzeňské opeře

V roce 1994 přijal hostování v plzeňské opeře (Piková dáma - Tomskij, Faust a Markétka - Valentin, Don Giovanni - Don Giovanni, Fidelio - Don Pizarro, Enrico Asthon – Lucia di Lammermoor).

1997
1997

Sólista Národního divadla

V roce 1997 se stal sólistou Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru, např. Grégoria v Romeovi a Julii, Figara v Lazebníku sevillském, Escamilla v Carmen, roli Polluxe v barokní tragedii lyrique Castor et Pollux, roli Alexandra v Martinů komické aktovce Dvakrát Alexandr, titulní part v Mozartově Donu Giovannim. Výčet rolí zahrnuje dále Silvia v Komediantech, Conte Almavivu ve Figarově svatbě, Germonta v Traviatě, Vladislava v Daliborovi, Petra Voka – Čertova stěna aj. S Národním divadlem a Státní operou Praha absolvoval řadu zahraničních zájezdů, např. do Japonska, Korei, Hongkongu, Francie, Německa a Španělska. Jako hostující sólista vystoupil na zájezdě opery ND do Španělska (Madrid - Teatro Real) v Janáčkově opeře “Osud” (role Vervy) v inscenačním ztvárnění Roberta Wilssona.

2004
2004

Braniboři v Čechách

S Janáčkovou operou Brno spolupracoval na inscenaci Smetanových Braniborů v Čechách (2004).

2006
2006

Turné

V roce 2006 s Pražskou komorní filharmonií podnikl turné po Španělsku a v témže roce ve spolupráci s ND vystoupil několikrát v roli Dona Giovanniho v italské Ravenně, dále pak koncerty v  Novaře, Comu a Miláně. Spolupracoval také s pražskými soubory Virtuosi di Praga a Pražský komorní sbor (sólista vánočních koncertů ve Španělsku 2004). Dále podnikl několik zahraničních zájezdů s písňovými recitály ve spolupráci s Karlem Košárkem (Madrid, Burgos, Barcelona, Zaragoza).

Další posun v operním repertoáru rozvinula spolupráce s předními světovými operními dirigenty jako Caspar Richter, John Fiore, Hilllary Griffiths a Jan Latham Koenig

2008
2008

Výdání CD

Tento vynikající umělec vydává CD u renomovaných nahrávacích firem. Jeho profilová CD - Operní recitál (SOČR, dir. Ondřej Kukal/Radioservis), Gypsy Melodies (klavír – Karel Košárek /Supraphon) a další CD Supraphonu s díly Bohuslava Martinů (“Slzy nože”, “Hlas lesa”) a operním kompletem Antonína Dvořáka (“Tvrdé palice”) si získaly zaslouženou pozornost hudební veřejnosti i tisku. V r.2008 byl přizván k natočení CD Výlety páně Broučkovy L.Janáčka pro Deutsche Grammophon s orch.BBC a dirigentem J.Bělohlávkem. Z dalších i zahraničních vydavatelství jmenujme – Radioservis, Orfeo (A.Dvořák – Vanda), Supraphon (CD Operní gala spolu s Dagmar Peckovou), Multisonic (J.J.Ryba – Česká mše vánoční) a Arcodiva (J.Krček – Ten, který jest, J.K.Vaňhal – Duchovní árie).

2019
2019

Nominace na cenu Thálie

Nominace na cenu Thálie za mimořádný umělecký výkon v roli titulní postavy Dona Hrabala ve stejnojmenné opeře Miloše Štědroně, jako i zvláštní cena.

2008 - Současnost
2008 - Současnost

Současnost

V současné době je barytonista Roman Janál stálým sólistou Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně. Od roku 2008 pedagogicky působí na AMU v Praze a Mezinár.konzervatoři v Praze.

Tento vyhledávaný operní sólista nastudoval v poslední době dvě pěvecky významné  role v nových inscenacích Národního divadla, a to role Absalona z opery Pád Arkuna Z. Fibicha a komediální role Veselčaka v operním pamfletu Orango D.Šostakoviče. Dále pak roli Ščelkalova z opery Boris Godunov M.P.Musorgského a v Národním divadle role Carla Gérarda v opeře Andrea Chénier.

 V uplynulé sezóně se představil v rolích Krále v opeře Chytračka Carla Orffa a jako Procolo v Donizettiho komickém díle Poprask opeře.

V následující sezóně čekají tohoto umělce v Národním divadle v Praze čtyři premiéry.

Klasický životopis

tlukot srdce

Po absolvování plzeňské konzervatoře v oboru hry na housle byl přijat v roce 1985 do pěveckého oddělení Hudební akademie v Sofii, které ukončil v roce 1990. Během studií hostoval na scéně Státní opery v Sofii (Don Giovanni, Eugen Oněgin, princ Tarquinius v Brittenově Zneuctění Lukrécie) a účinkoval zde na mezinárodních hudebních festivalech.

Po ukončení studií přijal své první angažmá v Banské Bystrici, odkud po půlročním působení přešel do Komorní opery (pozdější Opery Mozart) v Praze. V roce 1994 přijal hostování v plzeňské opeře (Piková dáma – Tomskij, Faust a Markétka – Valentin, Don Giovanni – Don Giovanni, Fidelio – Don Pizarro, Enrico Asthon – Lucia di Lammermoor). Po úspěšném debutu ve Státní opeře Praha rolí Guglielma v Cosi fan tutte a Figara v Lazebníku sevillském byl v roce 1995 angažován jako sólista Státní opery. V roce 1997 se stal sólistou Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru, např. Grégoria v Romeovi a Julii, Figara v Lazebníku sevillském, Escamilla v Carmen, roli Polluxe v barokní tragedii lyrique Castor et Pollux, roli Alexandra v Martinů komické aktovce Dvakrát Alexandr, titulní part v Mozartově Donu Giovannim. Výčet rolí zahrnuje dále Silvia v Komediantech, Conte Almavivu ve Figarově svatbě, Germonta v Traviatě, Vladislava v Daliborovi, Petra Voka – Čertova stěna aj. S Národním divadlem a Státní operou Praha absolvoval řadu zahraničních zájezdů, např. do Japonska, Korei, Hongkongu, Francie, Německa a Španělska. Jako hostující sólista vystoupil na zájezdě opery ND do Španělska (Madrid – Teatro Real) v Janáčkově opeře “Osud” (role Vervy) v inscenačním ztvárnění Roberta Wilssona. S Janáčkovou operou Brno spolupracoval na inscenaci Smetanových Braniborů v Čechách (2004).

Roman Janál s úspěchem vystupuje na domácích i zahraničních festivalech. Z těch zahraničních zmiňme především Dny B. Martinů v Londýně s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem BBC, Europalia Brusel, Festival B. Martinů v Amsterdamu za vedení Christophera Hoogwooda, dále také festivaly ve Španělsku, Itálii a Francii. Co se týče festivalů v Čechách, pak rozhodně stojí za zmínku –  Pražské jaro (sólové recitály), Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, Janáčkův máj, Bratislavské hudební slavnosti, Svatováclavské slavnosti, Dvořákův podzim, Festival Pontes, Česko-sasský festival, Concertus Moraviae (MHF). Zpíval na koncertech Roku České Hudby – “České sny” (Španělsko a Česká republika). Spolupracuje pravidelně s domácími i zahraničními hudebními tělesy – FOK, Česká filharmonie, SOČR, PKF, Talichův komorní orchestr. S Pražs.komorní filharmonií (za řízení Jiřího Bělohlávka) vystoupil v Japonsku – Suntory hall, Francii, Švýcarsku a v Rakousku. V roce 2006 s tímto špičkovým českým komorním orchestrem podnikl turné po Španělsku a v témže roce ve spolupráci s ND vystoupil několikrát v roli Dona Giovanniho v italské Ravenně, dále pak koncerty v  Novaře, Comu a Miláně. Spolupracoval také s pražskými soubory Virtuosi di Praga a Pražský komorní sbor (sólista vánočních koncertů ve Španělsku 2004). Dále podnikl několik zahraničních zájezdů s písňovými recitály ve spolupráci s Karlem Košárkem (Madrid, Burgos, Barcelona, Zaragoza).

Další posun v operním repertoáru rozvinula spolupráce s předními světovými operními dirigenty jako Caspar Richter, John Fiore, Hilllary Griffiths a Jan Latham Koenig.

Tento vynikající umělec vydává CD u renomovaných nahrávacích firem. Jeho profilová CD – Operní recitál (SOČR, dir. Ondřej Kukal/Radioservis), Gypsy Melodies (klavír – Karel Košárek /Supraphon) a další CD Supraphonu s díly Bohuslava Martinů (“Slzy nože”, “Hlas lesa”) a operním kompletem Antonína Dvořáka (“Tvrdé palice”) si získaly zaslouženou pozornost hudební veřejnosti i tisku. V r.2008 byl přizván k natočení CD Výlety páně Broučkovy L.Janáčka pro Deutsche Grammophon s orch.BBC a  dirigentem J.Bělohlávkem. Z dalších, i zahraničních, vydavatelství jmenujme – Radioservis,  Orfeo (A.Dvořák – Vanda), Supraphon (CD Operní gala spolu s Dagmar Peckovou), Multisonic (J.J.Ryba – Česká mše vánoční) a Arcodiva (J.Krček – Ten, který jest, J.K.Vaňhal – Duchovní árie).